Jak ochronić przed słońcem ogrody zimowe, szklane zadaszenia trasowe i przeszklenia fasadowe?

Opublikowano: 13 maja 2024

Jak ochronić przed słońcem ogrody zimowe, szklane zadaszenia trasowe i przeszklenia fasadowe?

Na co należy zwrócić uwagę podczas zacieniania szklanych dobudówek i szklanych fasad?

Każdego roku wszyscy tęsknimy za ciepłą porą roku i jak największą ilością słońca. Większa ilość światła dziennego odgrywa również coraz ważniejszą rolę w naszych domach i architekturze. Czy to w szklanych zadaszeniach, takich jak ogrody zimowe, szklane domy, czy też w szklanych fasadach, które można otwierać na dużych powierzchniach za pomocą okien harmonijkowych lub przesuwnych okien od dostawców takich jak Solarlux: wszystkie one pozwalają na połączenie wnętrza z zewnętrzem i otwierają nowe wymiary przestrzeni życiowej z widokiem. A jeśli zbyt dużo słońca przedostanie się przez szklane elementy, markizy zapewnią odpowiednią ochronę.

Wybór odpowiedniej markizy zależy przede wszystkim od osobistego gustu i wymagań projektu budowlanego. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie przeglądu opcji i pomoc w wyborze markizy, ale nie oferuje żadnych zaleceń dotyczących zakupu.

Ochrona przeciwsłoneczna od wewnątrz

Pierwszym krokiem w kwestii zacienienia jest podjęcie decyzji, czy markiza powinna być zamontowana wewnątrz czy na zewnątrz. W przypadku markizy wewnętrznej, zacienienie – jak sama nazwa wskazuje – jest instalowane w części mieszkalnej lub pod szklanym dachem. Zaleta: nie jest narażona na działanie czynników atmosferycznych i wizualnie mniej rzuca się w oczy niż markiza zewnętrzna. Jednak instalacja wewnętrzna pozwala promieniom słonecznym przenikać bezpośrednio do wnętrza. Pomimo ochrony przed słońcem, pomieszczenie nadal nagrzewa się z powodu ciepła. Jest to pozytywny efekt w chłodniejszych miesiącach, ale latem należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, na przykład za pomocą świetlików lub klimatyzacji.

Ochrona przeciwsłoneczna od zewnątrz

Jeśli markiza jest zamontowana na zewnątrz, zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza bez filtracji. Oznacza to, że przezroczyste przedłużenie i dom nie nagrzewają się tak bardzo. Jest to jednak równoważone przez wyższe koszty utrzymania w porównaniu do zacienienia wewnętrznego. Chociaż markizy montowane na zewnątrz mogą być automatycznie zwijane i rozwijane, jeśli mają odpowiedni system sterowania, nadal są narażone na zewnętrzne warunki pogodowe, co wymaga solidnych materiałów i specjalnej opieki.

Nie zapomnij o zacienieniu bocznym

W przypadku wolnostojących szklanych domów sama markiza dachowa nie wystarczy jednak do zapewnienia wystarczającego zacienienia. Wynika to z faktu, że szklane zadaszenia tarasowe, szklane domy i ogrody zimowe są celowo projektowane tak, aby otrzymywały jak najwięcej słońca z kilku stron. A ponieważ kąt, pod jakim światło słoneczne wpada do wnętrza zmienia się nieustannie w ciągu dnia, sama markiza dachowa nie wystarczy do ochrony szklanego domu lub ogrodu zimowego. Markizy pionowe zapewniają rozwiązanie i niezbędne zacienienie.

Automatyczna ochrona przeciwsłoneczna

Podobnie jak markizy dachowe, markizy pionowe również mogą być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. Wersja elektroniczna może być droższa, ale ma jedną zaletę: system wykorzystuje zaawansowane czujniki do pomiaru promieniowania słonecznego i obniża ochronę zgodnie z wymaganiami – nawet gdy nikogo nie ma w domu. Możliwe jest również wykonanie specjalnych kształtów – podobnie jak w przypadku samych szklanych nadstawek. Wszystko można dostosować do lokalnych warunków i osobistych życzeń. W związku z tym nie ma praktycznie żadnych ograniczeń pod względem koloru i jakości materiału. Od jaskrawych wzorów po subtelne kolory, markizy boczne nie tylko zapewniają ochronę, ale także harmonijnie komponują się z ogólnym projektem architektonicznym.

Ostatnia wskazówka: warto rozważyć markizy podczas planowania ogrodu zimowego, szklanego domu i większych szklanych fasad. Specjalistyczni konsultanci z przyjemnością doradzą. 

Oceń artykuł:

Twoja ocena

Zobacz także

Jak wielkie aluminiowe drzwi przesuwne cero wpływają na atmosferę w domu

Jak wielkie aluminiowe drzwi przesuwne cero wpływają na atmosferę w domu

Śniadanie w jadalni i kąpiele w basenie z widokiem na przestronny ogród – dzięki przeźroczystej rozbudowie rodzina Ludwig połączyła wiele obszarów swojego domu i może cieszyć się

Czytaj więcej
Cienkoramowe okna przesuwne cero w domu na skarpie w Małopolsce!

Cienkoramowe okna przesuwne cero w domu na skarpie w Małopolsce!

Czasami partnerstwo klienta i architekta od samego początku układa się doskonale. Tak było w przypadku architekta dr.

Czytaj więcej
Szklany dach tarasowy - otwórz się na swój ogród

Szklany dach tarasowy - otwórz się na swój ogród

Wykorzystaj w pełni swój ogród dzięki zadaszeniu Twojego tarasu szklaną konstrukcją dachową typu patio lub szklany dom! Poczuj nowy poziom komfortu na Twoim tarasie.

Czytaj więcej

© 2017-2024  cero All rights reserved.

Realizacja Agencja interaktywna Netivo