Okna przesuwne cero nad Jeziorem Bodeńskim

Opublikowano: 6 września 2021

Okna przesuwne cero nad Jeziorem Bodeńskim

„Chcieliśmy, aby nasz dom zlokalizowany nad jeziorem nawiązywał do żywiołu wody przez całą przestrzeń wnętrza. Widok na urokliwy akwen rozciąga się z każdego miejsca w domu dzięki dużym szklanym frontom okien cero.“

Właściciel willi

Jeden dom, dwie twarze

Wolnostojący dom został oddany do użytku w 2017 roku i znajduje się na jednej z atrakcyjnych działek nad jeziorem. Niezwykła willa ma 300 m² powierzchni i podzielona jest na dwie kondygnacje. Na potrzeby projektu zaadaptowano piwnicę i basen istniejącego wcześniej starego domu, do których dobudowano zupełnie nowy przeszklony parter oraz strefę na piętrze. Basen otwarty na świat przyciąga wzrok i stanowi centralny punkt północnego patio.

„Chciałam, żeby kształt budynku opowiadał historię” — mówi Mona Bayr, wyjaśniając swój pomysł. „Ale jednocześnie każda z unikalnych cech geometrycznych budynku pełni także rolę praktyczną – funkcjonalną bądź energooszczędną.”

Jezioro Bodeńskie w każdym miejscu domu

Podstawowy kształt budynku to prostopadłościan. Najwyższe piętro jest osadzone na szczycie skrzydła wschodniego i zachodniego. Pozostawia to miejsce na obszerne dzienne patio na parterze ze szklanymi powierzchniami i szklanymi drzwiami przesuwnymi z wąską ramą.

Całość sprawia wrażenie lekkości i otwartości, a górna kondygnacja zdaje się dosłownie unosić nad ziemią. Właściciele chcieli, aby północna i południowa strona domu była jak najbardziej przezroczysta, aby nadać mu wrażenie lekkości i przejrzystości. Elewacja zewnętrzna wykonana została prawie w całości ze szkła. W tym celu architekt wybrał cero – system okien przesuwnych, który pozwala na zastosowanie wyjątkowo dużych powierzchni szklanych. Dzięki dużym szklanym elementom widok na Jezioro Bodeńskie jest widoczny z niemal każdego miejsca w domu.

Nieograniczone widoki z cero  

„Właściciele willi chcieli mieć możliwość oglądania jeziora ze wszystkich jej zakątków” – mówi o swoim projekcie młoda architekt. „Dlatego postanowiłam wysunąć szklaną fasadę na piętrze nieco poza obszar fasady parterowej.”

Smukły profil wielkoformatowych okien przesuwnych zachowuje efekt ciągłości elementów, podczas gdy centralne elementy szklane są zgodne z ogólną koncepcją architekta. Łącznie w budynku zainstalowano 140 m² szkła. Niemal każdy element można otworzyć. W ciepłe dni elewacje północną i południową można otworzyć, aby umożliwić dostęp do zewnętrznych patio, co natychmiast daje właścicielom więcej przestrzeni życiowej.

Dom z wrażeniem lekkości

Architekt od początku była zaangażowana w cały projekt.

„Lokalizacja tuż nad jeziorem i pomysł właścicieli z branży budowlanej, aby przejrzysta woda stała się tematem przewodnim widocznym z każdego pomieszczenia, sprawiły, że faza projektu była satysfakcjonującym wyzwaniem”, wspomina Mona Bayr.

Trzyosobowa rodzina mieszka nad Jeziorem Bodeńskim od 2017 roku.

„Faza planowania i projektowania trwała około roku” – wspomina właściciel. „Ściśle współpracowaliśmy z architektem, aby uwzględnić w projekcie nasze własne pomysły i życzenia.”

WNĘTRZE PRZESZKLONEJ WILLI

Oceń artykuł:

Twoja ocena

Zobacz także

Szklane pawilony nad Renem - realizacja cero

Szklane pawilony nad Renem - realizacja cero

„Dzięki nowemu połączeniu, które Solarlux specjalnie dla nas opracował, okna przesuwne płynnie przechodzą w pozostałe przeszklenia fasadowe.

Czytaj więcej
Szklane narożne drzwi przesuwne - realizacja cero w Lipsku

Szklane narożne drzwi przesuwne - realizacja cero w Lipsku

„Aby mieć pewność, że jesteśmy blisko natury, postanowiłam użyć elementów szklanych z najwęższą ramą.

Czytaj więcej
Zalety okien aluminiowych

Zalety okien aluminiowych

Kupując okna, praktycznie zawsze rozważamy wszystkie za i przeciw, zastanawiamy się nad wadami i zaletami wybranego przez nas rozwiązania.

Czytaj więcej

© 2017-2022  cero All rights reserved.

Realizacja Agencja interaktywna Netivo