Szklane pawilony nad Renem – realizacja cero

Opublikowano: 5 września 2021

Szklane pawilony nad Renem – realizacja cero

„Dzięki nowemu połączeniu, które Solarlux specjalnie dla nas opracował, okna przesuwne płynnie przechodzą w pozostałe przeszklenia fasadowe.”

Jan Rübenstrunk, biuro architektoniczne Gatermann + Schossig

Przeszklenia wtopione w otoczenie

Przez lata dzielnica Deutz stanowiąca wybrzeże Renu w niemieckim mieście Kolonia była zapomnianą i rzadzko uczęszczaną okolicą. Władze miejskie dokonały metamorfozy tego obszaru, budując nowe bulwary atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających. Dziś schody nad Renem są popularnym miejscem spędzenia popołudnia, a piękna promenada przyciąga na spacery ludzi z całego miasta. Opracowano również koncepcję gastronomiczną, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten obszar. Dwa szklane pawilony przed hotelem Hyatt Regency oferują niezrównany widok na słynną katedrę i zabytkowe centrum miasta.

Nowy bulwar nad rzeką Ren

Nowy deptak oferuje odwiedzającym możliwość spojrzenia na miasto z nowej perspektywy. Przestrzeń ta stała się atrakcyjna także pod kątem inwestycyjnym dla właścicieli hotelu Hyatt Regency. We współpracy z biurem architektonicznym Gatermann + Schossig opracowali pełne przeszkleń obiekty gastronomiczne z przestrzenią do relaksu i szerokim widokiem na Ren.

W efekcie ścisłej współpracy właścicieli hotelu, architektów z G+S i Biura Planowania Miejskiego narodził się artystyczny projekt restauracji typu walk-in. Od strony rzeki rozciąga się szeroka fasada szklana wyposażona w system drzwi przesuwnych cero. Dzięki minimalistycznej estetyce zespół przeszklonych obiektów gastronomicznych przyciąga wzrok i zwiększa atrakcyjność bulwaru.

Zwycięski projekt fasady szklanej

Aby opracować projekt stanu surowego budynku, architekt Dörte Gatermann ogłosił konkurs architektoniczny dla zewnętrznych artystów. Zwycięski projekt został nadesłany przez wiedeńskiego uczestnika, Petera Koglera.

Jury, włącznie z przewodniczącym miejskiego komitetu architektonicznego, zaimponowała kompozycja nawiązująca do wizerunku mostu Hohenzollernów odbijającego się od powierzchni fal. Taka trójwymiarowa dekoracja fasady została zrealizowana przy pomocy najnowocześniejszych metod druku architektonicznego. Projekt Petera Koglera zdobią w pełni przeszklone ściany boczne z drzwiami przesuwnymi i szklanymi narożnikami oraz zamknięty metalowy dach każdego pawilonu. Powierzchnia dachu stanowi efektowny widok z okien hotelu i wraz z mostem tworzy nowoczesną aranżację wybrzeża.

Filigranowe profile drzwi przesuwnych

Szklany front ma długość 22 metrów i składa się dziewięciu tafli szkła – naprzemiennie z ruchomych i stałych elementów. Dzięki temu pokoje gościnne są otwarte na przestrzeń bulwaru i tworzą większą spójność z budynkiem hotelowym. Wtopiona w podłoże szyna zapewnia płynne przejście między wnętrzem a deptakiem i była jednym z kilku kluczowych kryteriów, które skłoniły architektów do wyboru okien przesuwnych cero.

Jednak głównym priorytetem było zastosowanie jak najwęższych profili ramowych przy maksymalnej wysokości elementów szklanych. Ponadto biuru architektonicznemu Gatermann + Schossig zależało na integracji systemu cero by Solarlux z fasadą szklaną innej marki. Na indywidualne zamówienie biura architektonicznego eksperci z firmy Solarlux opracowali specjalny system łączenia pozwalający na ciągłe przejście konstrukcji okna przesuwnego w przeszkloną fasadę nośną. To rozwiązanie nadaje szklanemu frontowi jednolitą spójność i przejrzystość ze wszystkich czterech stron.

Oceń artykuł:

Twoja ocena

Zobacz także

Jak ochronić przed słońcem ogrody zimowe, szklane zadaszenia trasowe i przeszklenia fasadowe?

Jak ochronić przed słońcem ogrody zimowe, szklane zadaszenia trasowe i przeszklenia fasadowe?

Na co należy zwrócić uwagę podczas zacieniania szklanych dobudówek i szklanych fasad? Każdego roku wszyscy tęsknimy za ciepłą porą roku i jak największą ilością słońca.

Czytaj więcej
Jak wielkie aluminiowe drzwi przesuwne cero wpływają na atmosferę w domu

Jak wielkie aluminiowe drzwi przesuwne cero wpływają na atmosferę w domu

Śniadanie w jadalni i kąpiele w basenie z widokiem na przestronny ogród – dzięki przeźroczystej rozbudowie rodzina Ludwig połączyła wiele obszarów swojego domu i może cieszyć się

Czytaj więcej
Cienkoramowe okna przesuwne cero w domu na skarpie w Małopolsce!

Cienkoramowe okna przesuwne cero w domu na skarpie w Małopolsce!

Czasami partnerstwo klienta i architekta od samego początku układa się doskonale. Tak było w przypadku architekta dr.

Czytaj więcej

© 2017-2024  cero All rights reserved.

Realizacja Agencja interaktywna Netivo