W wiecznie jasnym i „zielonym” salonie

Opublikowano: 22 czerwca 2023

W wiecznie jasnym i „zielonym” salonie

Otwarta i jasna przestrzeń w salonie

„Tutaj czuję się prawie jak w środku lasu”, śmieje się Thea Pahlstedt. „To fantastyczne, ponieważ o każdej porze dnia i porze roku jest tu zupełnie inne światło. Nieustannie zmieniający się nastrój wypełnia cały dom!”. Pani domu stoi w nowej, wysoce przezroczystej dobudówce i spogląda na ogród, którego bujna zieleń rzeczywiście ma zauważalny wpływ na aurę wnętrz. I rzeczywiście: liście otaczających drzew bardzo delikatnie przyciągają światło w pomieszczeniu przez i tak już niskie słońce. 

Pomimo wciąż nieznanego, naturalnego, zewnętrznego charakteru nowego pokoju, trzyosobowa rodzina czuje się tu bardziej niż bezpiecznie. Logiczna konsekwencja: salon po prostu musiał zostać przeniesiony do nowej, wypełnionej światłem dobudówki bez dalszych ceregieli. Tutaj Pahlstedtowie szybko zapomnieli, jak ciemny był salon w ich domu.

Klövensteen, zalesiony obszar na zachodnich granicach Hamburga, słynie z dużej ilości zieleni. Jednak drzewa i krzewy w ogrodzie budynku mieszkalnego, wraz z dawnymi normalnymi oknami, tworzyły raczej mroczną atmosferę. Przycięcie drzew lub nawet ich wycięcie nie wchodziło w grę, ponieważ nie można było ingerować w urokliwą florę drzew, z których niektóre miały kilkaset lat. Niemniej jednak rodzina nie chciała rezygnować z zaczarowanego i być może czasami przeklętego cienia.

Kreatywny pomysł z wartością dodaną

Aby uzyskać upragniony przepływ światła, specjalna idea coraz częściej wyłaniała się jako optymalne rozwiązanie: Przezroczysta dobudówka miała wreszcie skierować brakujące światło dzienne do wnętrza domu. Jednocześnie duży ogród miał stać się częścią przestrzeni mieszkalnej. Na podstawie wstępnie naszkicowanego pomysłu, wspólnie z projektantem opracowano rozwiązanie, które spełniało dokładnie te wymagania.

Po pierwsze, część zewnętrznej ściany z tyłu została usunięta w kierunku ogrodu. Przed powstałym w ten sposób otworem umieszczono szklany pawilon. Jego stabilność zapewnia rama wykonana z muru wzmocnionego stalowymi dźwigarami. Rozbudowa, pewnie skoncentrowana na tarasie z tyłu domu, zasadniczo zmienia charakter niegdyś bardzo osłoniętej strony domu zapraszającym gestem. Nie tylko jasność w nowym pomieszczeniu, ale także wysokiej jakości wyposażenie przyciągają mieszkańców.

W środku strumieni światła

Fasada pawilonu została przeszklona z dwóch stron wysoce przezroczystym szkłem, z przesuwnym oknem, które można otworzyć na dużej powierzchni i w dwóch kierunkach. Niezwykle elastyczne przeszklenie zostało wykonane z modelu cero, marki Solarlux. Okno przesuwne jest otwierane ręcznie lub za pomocą silnika, a salon jest przedłużony na taras. Imponujące jest to, że przeszklenie pozwala na otwarcie narożnika w kierunku południowo-wschodnim. To całkowicie usuwa granicę między wnętrzem a zewnętrzem.

Nowy pokój jest sprytnie uzupełniony przezroczystym świetlikiem. Dach dwuspadowy wykonany ze szkła osadzonego w konstrukcji ramowej również pochodzi od producenta Solarlux. Konstrukcja kieruje również światło z góry do przestrzeni mieszkalnej i zawiera świetliki, które można zdalnie otwierać w celu wentylacji.

Panoramiczny widok z domu

Przy całkowitej szerokości 13 metrów i wysokości 2,80 metra, okno przesuwne cero w nowej rozbudowie zapewnia niesamowity panoramiczny widok na ogród, którym można się cieszyć o każdej porze roku. Duże elementy przesuwne są obramowane niezwykle filigranowymi profilami: Przy 34 milimetrach są one tak szerokie jak dwa palce. A mimo to cero spełnia doskonałe właściwości przestrzeni mieszkalnej, jakich oczekuje się od wysokiej jakości rozwiązania szklanego. Dzięki potrójnemu przeszkleniu i wysokim wartościom izolacyjnym, salonem można cieszyć się nawet zimą. Szyna podłogowa jest wpuszczona tak płasko, że żadna bariera nie stanowi zagrożenia potknięciem. Pomimo wysokiego stopnia przejrzystości, powiększony salon o powierzchni 45 m² jest dobrze chroniony: Wysoka odporność na włamanie RC3 świadczy o poziomie bezpieczeństwa, którego nie oferuje żadne inne okno przesuwne.

Nastała jasność

Nowa dobudówka sprawia, że tylna część budynku staje się centrum domu. Z zewnątrz wygląda jak duży obszar wejściowy. W rzeczywistości służy teraz jako salon i wejście do ogrodu. Zupełnie inaczej niż wcześniej, życie mieszkańców toczy się teraz w szklanym pawilonie. Widok z pokoju jest ograniczony jedynie przez drzewa i krzewy – a tym samym obejmuje całą widoczną stronę posesji.

Właściciel domu jest bardziej niż zadowolony z oświecającego efektu rodzinnego projektu: „Z ręką na sercu: kiedyś nie byłem w stanie wiele zrobić jesienią i zimą – właśnie z powodu ciemności. Ale w naszej nowej rozbudowie wręcz nie mogę się doczekać zmiany pór roku, które zalewają cały nasz dom swoimi nastrojowymi kolorami”.

Skonsultuj projekt z naszymi ekspertami

Piotr Moskal: 784 602 189 lub p.moskal@iftm-group.com

Piotr Świetlik: 696 772 109 lub p.swietlik@iftm-group.com

Oceń artykuł:

Twoja ocena

Zobacz także

Wysokie do 6 m i szerokie do 4 m - cero minimalistyczne systemy przesuwnych i stałych przeszkleń

Wysokie do 6 m i szerokie do 4 m - cero minimalistyczne systemy przesuwnych i stałych przeszkleń

Minimalistyczne okna przesuwne cero stworzone są dla wymagających architektonicznie budynków, w których zaprojektowano ponadnormowe gabaryty okien.

Czytaj więcej
Eleganckie połączenie klasycznej bryły z nowoczesnymi oknami przesuwnymi

Eleganckie połączenie klasycznej bryły z nowoczesnymi oknami przesuwnymi

Jak to dobrze, gdy można puścić wodze fantazji! Projekt rozbudowy domu jednorodzinnego w Hadze został stworzony przez samą klientkę Margreet Keijer.

Czytaj więcej
Okna przesuwne cero nad Jeziorem Bodeńskim

Okna przesuwne cero nad Jeziorem Bodeńskim

„Chcieliśmy, aby nasz dom zlokalizowany nad jeziorem nawiązywał do żywiołu wody przez całą przestrzeń wnętrza.

Czytaj więcej

© 2017-2023  cero All rights reserved.

Realizacja Agencja interaktywna Netivo